ATİLLA YEŞİLADA
ATİLLA YEŞİLADA
ATİLLA YEŞİLADA

Ekonomist Yazar, Atilla YEŞİLADA'nın resmi TRreporter kanalıdır.
FERAGÂTNAME: Bu kanaldaki videoların hiçbiri yatırım tavsiyesi değildir. Detaylar için lütfen izleyin: trreporter.com/v/video-nxhMUh-wf8Q.html
Atilla Yeşilada kimdir?
1961 yılında Bahariye, İstanbul’da doğdum. ST Georg Avusturya lisesi 1980 mezunuyum. 1978 yılında AFS bursuyla ABD, Wisconsin Eyaleti’nde bir yıl liseye devam ettim. Ekonomi ve işletme dalında üniversite diplomamı yine ABD’nin Illinois Eyaleti’nde Eastern Illinois Üniversitesi’nden aldım. Ekonomi branşında Kaliforniya Üniversitesi Santa Barbara Kampüsü’nde üst lisans yaptıktan sonra, New York Eyaleti;Troy, Rensselaer Polytechnic Institute Üniversitesi’nde Finansal Ekonomi dalında doktora çalışmaları yaptım. 1989 yılında bir yıl The Jerome Levy Institute’da araştırma uzmanı olarak görev yaptım. Eş zamanlı olarak doktora sürecinde çeşitli Amerikan Üniversiteleri’nde ekonomi ve finans dersleri verdim.

YORUMLAR
 1. author

  Selcuk Caglar3 aylar önce

  Ben aslen mühendislik bitirdim. Çok startup batırdım, aslında daha başlamadan bitti :). Sorun ekonomi bilgisiymiş sayenizde onu öğrendim.

 2. author

  Su Orucu3 aylar önce

  Konuyla alakasız ama bir sorum var ben merak ediyorum kamera olarak telefonmu kullanıyorsunuz birde bir kaç gün önce Forek uzmanı ile ropörtajınızda ikinizdede yaka mikrofonu vardı telefona bir tane mikrofon girişi var nasıl oluyor iki mikrofonun beraber kayıt işlemini merak ettim mümkünse cevaplarmısınız. Teşekkürler.

 3. author

  Çağatay Duruk3 aylar önce

  Tasarruflarını altında veya dövizde değerlendirmeyi düşünenlere ikisi arasındaki risk ve getiri farklarını anlatsanız güzel olurdu. Selamlar,

 4. author

  umut öztürk3 aylar önce

  hocam mckinsey nedir ne değildir saygılarımla

 5. author

  Ilker Yuvacan3 aylar önce

  hocam şu mckinsey'ı yorumla yaw..ajan mıdır nedir?

 6. author

  Ada Ceylan3 aylar önce

  Hocam Ha-Joon Chang hakkında ne düşünüyorsunuz tespitleri,kitapları hakkında ki görüşleriniz neler....

 7. author

  Töz3 aylar önce

  Demokrasi ve Büyüme İlişkisi - Çoğulcu ve Çoğunlukçu Demokrasiler ve Farkları adlı videonuzu neden kaldırdınız???

 8. author

  saki kawa4 aylar önce

  Sayın Bakan Albayrak ovp yi pardon YEP i açıkladı...:) Hocam gerçekten bizimmi kafamız basmıyor... yoksa sayın bakan sadece yapcaz, etcez, böle iyi olacak, şöle iyi yapcaz deyip kayınbabasının söylediklerinimi tekrarmı ediyor ??? Tedbir diyor,Yol haritası diyor,önlem diyor kontrol için ofis ve bürolar kuruyoruz diyor ama konuşma bitti ne olduğunu hala anlayamadık! Tek kaydadeğer duyduğum dolaylı vergilerde çalışma yapıcaz demesi! Bizim anlamayıpta, sizin anladığınız bişey varsa şu YEP i bizimle paylaşırmısınız .Birde Hükümetin ve organlarının bu OVP açıklanırken Hukukun üstünlüğü,kuvvetler ayrılığı,liyakat gibi temel sıkıntılarımızdan bahsedilmedi ,Dış yatırımcıya güven verilmesi adına buna daha çok ihtiyacımız yokmuydu? yorumlarınızı bekliyoruz.

 9. author

  Murat Ünal4 aylar önce

  Hocam merhaba. Güncel olmayan bir kaç sorum var 1.Bildiğiniz gibi ticaret yaparken çek kullanılır. Fakat çek kanunu çekin vadesiz bir ödeme aracı olduğunu söyler. üzerindeki vade tarihinin tahsil etme açısından karşılıklı güvenden başka bir etkisi yoktur. Bu kanun ticarette kullanılan şekline uygun olarak neden değiştirilmez? Değiştiril memelimidir bu şekil daha mı uygundur? 2. Bankalar verdikleri krediyi istedikleri zaman geri çağırabiliyor. Bu durum krediyi alan için büyük bir risk değil midir? gelişmiş ülkelerde de böylemidir? Aynı şekilde mevduata yatırılan parada bildiğim kadarı ile istenildiğinde geri istenebiliyor. Bu bankalar kolaylıkla mevduat çekebilsin diye mi bu şekildedir? Bankanında uygun yatırım yapabilmesi için parayı her istenildiğinde geri vermesi saçma değil midir? 3. Merkez bankası faizinin piyasalara gösterge faizi olması dışından direk etki eden bir yanı var mıdır? Anladığım kadarı ile devlet direk merkez bankası faizi ile borçlanmıyor ihale çıkıyor ihalede gerçekleşen faiz ile borçlanıyor. Merkez bankasının faizinin direk kullanıldığı yerler nerelerdir? Kanalınızı zevkle takip ediyorum. Çok teşekkürler.

 10. author

  saki kawa4 aylar önce

  Hocam gündem sıcak ,iş bankası açıklama yaptı arkasından erdoğan açıklama yaptı iş bankası senetleri aşağıda, erdoğan bu hisseleri varlık fonunamı katmak isitiyor? katsa bile burda ekonomik olarak ne yapılmak isteniyor, ayrıca bu dolar bu sabak 6.29 lara dayandı bu gelişmelerin ekonomik veriler üzerinde etkisi olurmu? bir video bekliyoruz.

 11. author

  Ali Erdoğan4 aylar önce

  30-35 bin doları olan biri yurt dışında nasıl bir yatırım yapabilir? Orta - uzak vadeli, düşük ya da orta riskli. Bu arada güzel sade anlatımlarınız için teşekkür ederim.

 12. author

  Barış61 Baris4 aylar önce

  Sayın atilla hocam videolarınızı dört gözle beklemekle beraber, TCMB repo işlemiyle faiz oranlarını düşürüyor yani paranın arzı artıyor ,fakat tahvil fiyatları artıyor bu artmanın sebebiyle ilgili bir video çekebilirseniz çok sevinirim .Teşekkürler saygılar sunarım .

 13. author

  Barış61 Baris4 aylar önce

  hocam nerelerdesiniz cumaya bir video borcunuz daha oldu......

 14. author

  haleva4 aylar önce

  Merhaba Atilla Bey, Bankaların bir çoğu BCH kredilerini %40 civarına taşımış durumdalar. piyasadan da ortalama %20 faizle para topluyorlar. Merkez bankasının faiz arttırımı ile bu BCH kredileri daha da yukarı çıkar mı? faizleri durduracak, ya da indirecek formül nedir.? Bankaların bu derece yüksek faiz uygulamaları etik midir?

 15. author

  ERSİN gürçay4 aylar önce

  Hocam hayırlı geceler... Bugün onca şey oldu, yorum ve analizlerinizi merak ediyorum..! Teşekkürler.

 16. author

  berk özaltın4 aylar önce

  Atilla bey yatırım fonları üzerine bir video çekip bilgilendirmenizi rica ederim. Yatırım fonu nedir kazancı nedir nelere dikkat edilmeli veya mantıklı mı değil mi gibi sorulara cevap bulabileceğimiz bir içerik sunmanızı rica ederim.

 17. author

  Doruk Kurt4 aylar önce

  Selamlar hocam, benim sizinle tanısmam lazım. Aynı zamanda son günlerde alevlenen brexit üzerinede yorumlarınızı videolarınızı bekliyorum. Saygılar,

 18. author

  Aykut Ertürk4 aylar önce

  Atilla hocam ekonomik okuryazarlığa dair bir eğitim verirseniz burdaki herkes önce ailesi ile sonra çevresindekiler ile bu bilgileri paylaşabilir.Bu sayede insanlar seçimlerde oy kullanırken daha rasyonel değerlendirmeler yapıp sandığa gidebilir.Gelecek yıllarımıza bu şekilde bir katkı sağlayabiliriz diye düşünüyorum.

 19. author

  ali ornekol4 aylar önce

  Atilla bey bu sıkıntılı zamanda sade vatandaş ne gibi tedbirler almalı hangi yollara başvurmalı

 20. author

  selim berkan5 aylar önce

  Atilla Bey sizi seçimler erkene alınabilir dediğiniz günden beri takip ediyorum, Özel sektörün bu kadar uzun süre dayanabilmesinin sırrı nedir sizce? aile olarak 5 yıl vaadeli dolar borcumuzu 1.80'den 3.50 civarıyla bitirdik, 1 yıl daha sürseydi zor durumda kalırdık, şimdi bakıyorum çoğu hedgelenmemiş (devletin zorla hedgelettirdikleri hariç) borcu olan kurumlar nasıl hala ayakta? Dün bir konuşmada herkesin yeni mezun alıp maaliyetini devlete ödeterek karlılık sağladığını yakınen öğrendim bir patron tarafından, şimdi bu karlılıkların (sadece işçi maaliyeti değil) kura yenildiğini varsayarsak sizce yıkım bundan sonra mı başlayacaktır? inşallah başlamaz lakin bu tarz olayların başlangıçtan sonra exponansiyel artışı ve kırılmayla son bulduğu da malum, ben hala başlamadığını düşünüyorum bunun hakkında bir veriniz var mı acaba bu zamanı daha net görebilmemizi sağlayacak?

 21. author

  zeki cenk Karakurt5 aylar önce

  trreporter.com/v/video-8Hp5Cdi9G0M.html bu konuda fikirleriniz nedir ?

 22. author

  MrMathon5 aylar önce

  hocam aile durumunu nasıl olağan sorgulayabilir bir duruma çekebilirim? bir şeylere inanmışlar ama sorgulamadan inanmışlar. ben bir şeye inansınlar istemiyorum, sadece sorgulayabilsinler. lütfen bununla ilgili birşeyler söyler misiniz her vidyonuzu izliyorum.

 23. author

  Kozan Soykal5 aylar önce

  Atilla Bey, acaba ekonomi terimlerini anlattığınız bir video yapabilir misiniz? SWAP ne okuyorum, hedge diyor. Hedge ne okuyorum, short position diyor. Short position ne okuyorum... A, B'den borç X'i aldı ve başka birine sattı. B kim, A'ya neden borç verdi, B'nin çıkarı ne diye bakıyorum, anlamıyorum. Onu anlayacağım da, SWAP'a kadar geleceğim. Kriz başlar/biter ben anlayana kadar. Eğitimli filan da olmam gerek - utanç verici bir durumdayım.

 24. author

  Ahmet Salih Guvenli5 aylar önce

  Nyt'ye üye olmadığınızdan ve bu yüzden yazılara erişemediğinizden bahsettiğiniz. Chrome kullanıyorsanız, "Incognito" modda üye olmadan da tüm yazılara sınırsız erişebilirsiniz. Diğer tarayıcıların da benzer özellikleri var.

 25. author

  İBRAHİM ATAR5 aylar önce

  Atilla Bey, konut kredileri, faiz oranları, yükseliş ve sabit kalabileceği aralık ile halkın bu yüksek faiz oranlarına karşı göstereceği aksiyon hakkında görüşlerinizi içeren bir video çekebilirseniz sevinirim. Saygılarımla.

 26. author

  Cagatay Yapar5 aylar önce

  Atilla Bey merhaba, sizin bireysel emeklilik sistemi hakkindaki goruslerinizi merak ediyorum. Elim 2018 itibari ile 10 seneyi dolduracagim, USD TRY paritesindeki hareket butun birikimimi eritti.. bir sonraki videonuzda yorumlarinizi bekliyorum lutfen..

 27. author

  Savas Guven5 aylar önce

  Euro zone bankalarinin TRY'ya exposure'lari nedir? Contagion'dan bahsediliyor; ama ne buyuklukte bu?

 28. author

  fehmi ersan5 aylar önce

  Atilla Hocam gerçekten bizim Allahımız var mı ? yok bu bir Adana lı temennisi mi ?

 29. author

  Ugur Okur5 aylar önce

  Hocam video bekliyoruz nerdesiniz ?

 30. author

  Baris5 aylar önce

  Hocam,durum değerlendirmesi adına bir canlı yayın bekliyorum...YANGIN VAR!